Rudzki Półmaraton Industrialny

29.07.2017 godz. 21:00

Rejestracja zawodników

Do półmaratonu zostało

dni
godzin
minut
58 sekund

Atrakcje

Jedną z atrakcji półmaratonu będą udostępnione do zwiedzania zabytki.


Kolonia robotnicza Ficinus

Kolonia Ficinus to historyczne osiedle robotnicze, powstałe w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój). Właścicielami kopalni byli przemysłowcy z rodu Donnersmarcków, którzy byli również fundatorami osiedla. Kolonia składa się z szesnastu domów i stanowi jeden z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Wszystkie zbudowano z piaskowca, a otwory okienne i drzwiowe ozdobiono ceglanym obramieniem.

Kolonię nazwano Ficinus na cześć ważnego urzędnika górniczego, który był odpowiedzialny za jej budowę. Budynki Ficinusa w niczym nie przypominają typowych ceglanych śląskich familoków, są bowiem murowane z kamienia naturalnego – piaskowca, co stanowi rzadkość na tym terenie. W każdym budynku znajdowały się cztery mieszkania, a w nich: przedsionek, kuchnia i mały pokój. Ficinus miał charakter kolonii wiejsko-przemysłowej. Mieszkali w niej „górniko-rolnicy”, którzy na co dzień fedrowali węgiel, a w wolnym czasie uprawiali pola, znajdujące się za budynkami mieszkalnymi. Obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Zwiedzania z przewodnikiem o godz.15:00, 16:00, 17:00, 18:00. Czas zwiedzania ok. 45 min. Zbiórka na placu Kościoła Ewangelickiego.

Z parkingu przy ul. Damrota w kierunku kolonii robotniczej Ficinus będzie kursować bus. Godziny odjazdu z ul. Damrota: 14:45, 15:45, 16:45, 17:45. Odjazdy z koloni Ficinus: 16:05, 17:05, 18:05, 19:05.


Wieża ciśnień

Wzniesiona ok. 1908 r., z cegły ceramicznej, na rzucie koła o średnicy 12,85 m. Jej wysokość do okapu dachu to 27 m. Wewnątrz można zobaczyć ażurowe schody o stalowej konstrukcji. W parterowej części znajdują się urządzenia służące do tłoczenia wody do zbiornika umieszczonego na trzeciej kondygnacji wieży oraz urządzenia, dzięki którym mógł zachodzić ten proces. Obecnie wewnątrz obiektu znajduje się czynna i przewidziana do użytku stacja pomp.

Zwiedzanie z przewodnikiem: od godz. 15:00 do 19:00.

Wystawa prac Rafała Bryka

Rafał Bryk to artysta wykonujący przedmioty nawiązujące do stylu steampunk (era maszyny parowej), takie jak lampy, czy stoły. Są to oryginalne ozdoby, ale także w pełni funkcjonalne przedmioty codziennego użytku. Artysta wykorzystuje do ich tworzenia nie tylko stare, porzucone przedmioty, ale także naturalne i ekologiczne materiały (kleje, żywice itp). – Większość przedmiotów pochodzi ze złomowca, czy tzw. śmietnika. Pewną część rzeczy dostarczają mi także moi znajomi, z myślą że mogą się do czegoś przydać – podkreśla Rafał Bryk.

Wystawa czynna będzie w godz. od 15:00 do 21:00 w wieży ciśnień
w Nowym Bytomiu przy ul. Pokoju.


Zabytkowa maszyna drukarska (Miejskie Centrum Kultury)

 W piwnicach Miejskiego Centrum Kultury znajduje się unikatowy w skali regionu zespół kompletnej drukarni z przełomu XIX i XX wieku. W skład zespołu wchodzą między innymi: maszyny do druku wypukłego typograficznego (Ausburg-Werk 1903r, Heidelberg 1908r., Albert Frankenthal 1897r.), maszyny dociskowe (Golding ok. 1885, Heidelberg ok. 1920), nożyce do cięcia tektury, maszyna do szycia drutem oraz zecernia ręczna (regały wraz z czcionkami). Jest to cenny przykład maszyn powszechnie stosowanych w tamtym okresie.

Wszystkie maszyny zachowały się w stanie kompletnym, obrazują zatem poziom rozwoju technicznego tamtej epoki (np. automat dociskowy firmy Heidelberg jest jednym z pierwszych tego typu urządzeń produkowanych przez tą firmę) oraz umożliwiają zapoznanie się z niestosowanymi już technikami drukarskimi.

Zwiedzanie z przewodnikiem o godz. 15:00, 16:00, 17:00, 18:00.


WYSTAWA ZDJĘĆ OBIEKTÓW I TERENÓW
POPRZEMYSŁOWYCH W RUDZIE ŚLĄSKIEJ

W wystawie zaprezentowane zostaną prace Przemysława Wołczyka oraz Marka Lochera.


Przemysław Wołczyk - Fotografią zajmuję się amatorsko od kilku lat. Traktuję ją jako hobby, które sprawia mi wiele przyjemności. Dzięki niej poznaję miejsca dotąd mi nieznane, nawet w najbliższym otoczeniu. Jako mieszkaniec Rudy Śląskiej, wychowany pośród kopalń, huty i kolejnictwa, czuje się silnie związany z miastem i regionem. Zdjęcia mają na celu utrwalenie postępujących zmian, zarówno na lepsze, jak i na gorsze, ale wszystkie w mojej opinii są warte uwiecznienia, gdyż są częścią historii, którą tworzymy – mówi.


Marek Locher -
Świadomie zacząłem fotografować w wyniku uczęszczania na spotkania Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego na początku lat 2000, ale uważam się za samouka. Zawodowo od kilkunastu lat pracuję w branży architektoniczno-budowlanej zajmując się głównie oprogramowaniem CAD. W fotografii interesuje mnie dokumentowanie teraźniejszości widzianej przez pryzmat przeszłości lub jej bezpośredni związek z przeszłością. Fotografia to dla mnie przyjemność, chęć poznawania ludzi i miejsc oraz możliwość rejestrowania obrazów z życia, których utrwalanie uważam za ważne i istotne - podkreśla.

Wystawa czynna będzie w godz. od 15:00 do 19:00 w Galerii Fryna
znajdującej się w Miejskim Centrum Kultury, ul. Niedurnego 69


 

Organizatorzy

Sponsorzy i Partnerzy

Patronat medialny