Rudzki Półmaraton Industrialny

28.07.2018 godz. 21:00

Rejestracja zawodników

Do półmaratonu zostało

dni
godzin
minut
58 sekund

Trzy miesiące do półmaratonu

 

Bezpłatne treningi biegowe i nordic – walking, koncert, znanego rapera Mezo, który następnie sam wystartuje w zawodach, biegowa koszulka z nadrukiem własnego imienia, czy transmisja video biegu w internecie. To tylko niektóre z atrakcji, które przygotowali organizatorzy dla uczestników 3. Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego. Wystartuje on 29 lipca br. o godz. 21:00 w Rudzie Śląskiej. Na trzy miesiące przed imprezą na liście startowej znajduje się już ponad 360 nazwisk.

- Lista startowa systematycznie powiększa się o kolejne nazwiska, co nas - organizatorów - niezmiernie cieszy. Dla wszystkich uczestników i gości szykujemy szereg niespodzianek i ciekawych wydarzeń, by pobyt w Rudzie Śląskiej wspominali jak najmilej – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Niewątpliwie jedną z takich atrakcji będzie koncert znanego rapera Mezo. – Tego dnia najpierw o godz. 19:00 zagram koncert na rynku, a następnie pobiegnę z uczestnikami półmaratonu. Zapraszam 29 lipca do Rudy Śląskiej – zachęca Jacek MEZO Mejer. Koncert artysty to nie wszystko. Co czeka jeszcze biegaczy w Rudzie Śląskiej? Podobnie jak przed rokiem cały bieg za pośrednictwem kilku kamer będzie transmitowany na żywo w internecie oraz na telebimie znajdującym się na rynku. - Ubiegłoroczna transmisja cieszyła się w sieci dużą oglądalnością, stąd decyzja o powtórzeniu tego przedsięwzięcia - informuje August Jakubik, dyrektor biegu.

Kolejna niespodzianka na zawodników czekać będzie w pakietach startowych. Mowa tu o pamiątkowej koszulce. - Będzie to techniczna koszulka na „ramiączkach” z nadrukowanym własnym imieniem bądź pseudonimem. Z pewnością każdy z biegaczy wykorzysta ją później podczas letnich treningów – uważa August Jakubik.

Rudzki Półmaraton Industrialny to także interesująca trasa. Zawodnicy uczestniczący w III Rudzkim Półmaratonie Industrialnym przebiegać będą w pobliżu zabytków poprzemysłowych. – Jest to kwintesencja naszej imprezy, chcemy pokazać, że nasze miasto ma bogatą historię i jest tu co oglądać. Część z zabytkowych obiektów, podobnie jak w 2015 i 2016 roku, w dniu półmaratonu zostanie bezpłatnie udostępniona do zwiedzania uczestnikom biegów oraz samym mieszkańcom Rudy Śląskiej – podkreśla Grażyna Dziedzic. Trasa biegu została poprowadzona na 7 km pętli. – Zawodnicy pobiegną ulicą Niedurnego w kierunku Wirku, a start i meta biegu znajdą się na rudzkim rynku – mówi August Jakubik. – Trasa uzyskała w ubiegłym roku atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Będzie on ważny jeszcze przez 4 lata – dodaje. Dla zawodników chcących wystartować w imprezie przygotowano 1 500 miejsc. Już teraz na listach startowych widnieje ponad 360 nazwisk.

Przypomnijmy też, że od lutego biegacze mogą przygotować się do pokonania dystansu półmaratonu uczestnicząc w specjalnych bezpłatnych treningach. Każdorazowo przychodzi na nie kilkadziesiąt osób. Treningi odbywają się w każdą środę o godz. 18:00 na Burloch Arenie w Rudzie Śląskiej Orzegowie. – To ostatni dzwonek, by takie przygotowania rozpocząć, a po kilku tygodniach zdecydować, na którym dystansie wystartować. Natomiast 24 maja w ramach treningów przeprowadzony zostanie wiosenny test Coopera – mówi August Jakubik. Natomiast już 8 maja w mieście rozpoczną się także bezpłatne warsztaty nordic walking.

Oprócz dystansu półmaratońskiego, na którym odbędzie się główna rywalizacja biegaczy, zawodnicy wystartują na dystansie 7 km oraz w rywalizacji nordic walking. Ponadto, podobnie jak przed rokiem, w ramach imprezy odbędzie się bieg na szpilkach. – Dla najlepszych, którzy wezmą udział w tej zabawie, również przygotowane zostaną nagrody. Bieg odbędzie się na dystansie kilkuset metrów, a udział w nim będą mogli wziąć również panowie. Warunek jest jeden, każdy uczestnik cały dystans musi przebiec na szpilkach, które na mecie nie mogą być zniszczone. Minimalna długość obcasa to 7 cm – wyjaśnia Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Rudzki Półmaraton Industrialny po raz pierwszy odbył się w Rudzie Śląskiej 1 sierpnia 2015 r. Ubiegłoroczna edycja, która miała miejsce 6 sierpnia 2016 r., zgromadziła na starcie ponad 800 biegaczy. Dystans półmaratoński ukończyło 583 zawodników. Wśród uczestników zawodów znalazło się 226 rudzian. Nie zabrakło również zawodników z innych miast województwa śląskiego, a nawet biegaczy z Krakowa, Wrocławia oraz Poznania. Na dystansie półmaratońskim najlepsi okazali się Kenijczycy. Wśród mężczyzn wygrał Kamau Wilson Wambugu (1:10:18), natomiast wśród kobiet wygrała Matebo Ruth Chemisto (1:17:31). Pierwsze miejsce w biegu na 7 km zajęli Zita Kacser (27:27) i Jan Kudłuczka (24:45), a w konkurencji nordic walking Anna Zaczyńska i Krzysztof Skiba.
Z kolei najlepszymi rudzianami okazali się Katarzyna Czyż i Artur Rosiński.

Organizatorzy

Sponsorzy i Partnerzy

Patronat medialny