Rekord świata w maratonie 

39 sec read

rekord świata w maratonie

Kenijczyk Kelvin Kiptum triumfował w niedzielnych zawodach maratońskich w Chicago, ustanawiając nowy rekord globu. Trasę o długości 42,195 km pokonał w imponującym czasie 2:00.35. Dotychczasowy rekord, wynoszący 2:01.09, również należał do Kenijczyka, Eliuda Kipchoge, i został ustanowiony w Berlinie w 2022 roku. Nowy rekord przewyższa poprzedni o 34 sekundy.

Kenijczyk zrobił swój debiut w maratonie w Valencii w 2022 roku, gdzie zajął pierwsze miejsce. Następnie odniósł zwycięstwo w kolejnych dwóch maratonach. W Londynie, 23 kwietnia 2023 roku był bliski ustanowienia rekordu, osiągając czas 2:01.25.

Kiptum wraz z Danielem Mateiko z dużą przewagą  oddalają się od reszty biegaczy

Kiptum wraz z rodakiem Danielem Mateiko oddzielili się od reszty biegaczy na dziesiątym kilometrze. Ich tempo było imponujące, na półmetku obaj już mieli ponad minutę i pół przewagi nad pozostałymi zawodnikami. Kiptum podjął decyzję o samotnej walce o zwycięstwo na 35. kilometrze, widząc swoją szansę na zwycięstwo na tej słynnej, płaskiej trasie w „Miasto Wiatru”. Jeżeli jesteś fanem biegów maratońskich, bukmacher BETFAN umożliwia legalne obstawianie zakładów.