Biegi przełajowe

2 min czytania

biegi przełajowe

Biegi w terenie to nie tylko pokonywanie kolejnych kilometrów. Różnorodność tras, a także swoboda ich wyboru pod kątem stopnia trudności czy rodzaju nawierzchni – to właśnie dzięki temu cieszą się ogromną popularnością wśród biegaczy. Czym więc wyróżniają się biegi przełajowe?

Biegi przełajowe, czyli wyzwanie dla wytrwałych

Podobnie jak jogging, który cieszy się w Polsce powszechnością, biegi przełajowe wydają się być na dobrej drodze do osiągnięcia podobnego statusu. Tego typu rywalizacje biegiczęsto odbywają się w wymagających warunkach, z różnego rodzaju przeszkodami terenowymi lub ekstremalnymi wyzwaniami do pokonania. Efekt jest zawsze taki sam – biegi przełajowe doskonale kształtują ducha rywalizacji.

Czym są biegi przełajowe?

Bieg terenowy to specyficzna forma pojedynku biegowego. Trasa jest wyznaczona w taki sposób, aby zawierała różne przeszkody wymagające od sportowca determinacji i wytrwałości. Zawodnicy mierzą się więc w miejscach pełnych wyzwań. Są to m.in. tereny piaszczyste, łąkl czy skałki.

Celem nie jest tworzenie sztucznych trudności dla biegaczy, lecz wykorzystanie naturalnych elementów otoczenia do wykreowania trasy. Powstaje w ten sposób tor przeszkód, stanowiący doskonałe wyzwanie dla każdego biegacza.

Niezależnie od dystansu, wszyscy entuzjaści biegania odnajdują się w tej formule. Zarówno sprinterzy, jak i długodystansowcy, rywalizują o medale w biegach przełajowych.

Jeśli chodzi o biegi i inne dyscypliny z udziałem profesjonalnych sportowców, można je typować w zakładach bukmacherskich. Sprawdź najpopularniejszych z nich i sięgnij po freebet bez depozytu za rejestrację.

Biegi przełajowe – czym różnią się od startów ulicznych?

Biegi przełajowe są unikalne ze względu na swoją specyfikę. Biegacze rywalizują na trawie, mokrych i grząskich terenach, suchym piasku czy w błocie.

Śnieg, deszcz, czy błoto, które mogą być uciążliwe w biegach ulicznych, w przypadku przełajów stają się dodatkowym wyzwaniem. Trasy przełajowe są zazwyczaj węższe. Natomiast naturalne przeszkody, takie jak drzewa i skały, ograniczają możliwość biegu dużej grupy. Większe jest też ryzyko potknięcia czy upadku, co jest rzadkością podczas biegu ulicznego.

Chcąc wziąć udział w biegach przełajowych, trzeba mieć na uwadze odrębny charakter zachowań biegaczy. Trasy zawodów miejskich są planowane w taki sposób, aby pomieścić tłumy uczestników i zagwarantować im wystarczającą ilość miejsca. Wyścigi terenowe mają inny wymiar. Lekkie pchnięcia, małe walki na łokcie, czy przepychanie się na wąskich ścieżkach są tu czymś normalnym.

Jak przygotować się do startów w biegach przełajowych?

Pamiętaj, że biegi przełajowe wymagają odmiennego podejścia do treningu. Oprócz typowych ćwiczeń ukierunkowanych na poprawę prędkości, konieczne jest większe skupienie na zwiększeniu siły całego ciała. Zjazdy, skosy, zachowanie równowagi na niejednolitym terenie – wszystko to wymaga wzmocnienia mięśni nóg.

Trening, jak i same zawody biegowe, zmuszają do użycia odmiennego stroju. Potrzebna jest ochrona przed błotem czy też lepsze zabezpieczenie ciała. Biegacze wykorzystują również specjalne obuwie, które zapewnia optymalną stabilność na zróżnicowanych nawierzchniach.

Biegi przełajowe to także ogromny wysiłek psychiczny. Z tego powodu, trening powinien uwzględniać zarówno aspekty fizyczne, jak i mentalne. Dzięki temu organizm będzie przyzwyczajony do walki z własnymi ograniczeniami.